7 Mart 2014 Cuma

Turistlerin Gözünden Otellerin Mobil Uygulamaları

Mobil cihazların kullanımın artmasıyla birlikte mobil uygulamaların çeşitliliği, içeriği ve kullanım amaçları da önemli bir hal almış bulunmaktadır. Seyahat edenlerin masa üstü bilgisayarlardan akıllı telefonlara ve tabletlere yöneldikleri, turizm amaçlı bilgi arama ve satın alma işlemlerini artan bir oranla bu mobil cihazlar üzerinden yaptıkları görülmektedir. Bu durum farkında olan ve tüketicilerin isteklerine bu doğrultuda cevap vermek isteyen turizm işletmeleri kendi mobil uygulamalarını geliştirerek bu mecrada da tüketicilerine ulaşmayı hedefliyorlar. 

MCD dijital ajansı tarafından 1,000 seyahat edene yönelik yapılan araştırmanın sonuçları özellikle konaklama işletmelerine geliştirecekleri mobil uygulamaların içerikleri ve kullanım alanları konusunda detaylı bir bilgi sunmaktadır. 
Bu araştırmaya göre seyahat edenler konaklamaları esnasında otellerin mobil uygulamalarında en çok işletmenin olanaklarını, işletmenin bulunduğu alanın haritasını ve otomatik check-in özelliklerinin bulunmasını istiyorken mobil cihazlarının televizyon ile entegre olmasını en son istek olarak belirtmektedirler. Bunun yanında mobil uygulamalarını çıkış işlemlerinde, danışmanlık hizmeti almada, oda anahtarı olarak kullanmada, otel hesabı ödemede ve taksi çağırma gibi amaçla kullandıkları görülmektedir. 

Yukarıdaki araştırmadan yola çıkarak otel işletmeleri yöneticileri mobil uygulamalarını gözden geçirebilirler. Önümüzdeki günler mobil uygulamaların konaklama sektörü başta olmak üzere turizm endüstrisini şekillendiren unsurlardan bir tanesi olacaktır. Uluslararası arenada bu tarz uygulamalar yaygınlaşırken Türkiye'nin bu tarz gelişimleri biraz yavaştan takip ettiğini görmekteyiz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder