9 Şubat 2013 Cumartesi

Turizm Bakanlarımız Üzerine Bir İnceleme


Bakanlar kurulunda yakın zamanda yapılan değişiklik ile bakanları değişen dört bakanlıktan bir tanesi de Kültür ve Turizm Bakanlığı olmuş, medya da yeni bakanları halka tanıtmak için değişik yöntemler [1,2,3,4] kullanıyor, özgeçmişlerinden, gittikleri okuldan bahsediyordu. Bu vesileyle aklıma Kültür ve Turizm Bakanlarının hangi alanda eğitim almış olabilecekleri takıldı. Aşağıda ilgili bakanlıkta görev yapmış bakanların eğitim durumları, görev süreleri ve memleketleri incelenmiş ve ortalama bir profil çıkarılmaya çalışılmıştır. 


En sonda söyleyeceğimizi en başta söyleyelim. Bu çalışma neticesinde bakanların ortalama görev süresinin 424 gün olduğu, en çok bakanlıkta bulunan kişinin 1975 gün ile Ertuğrul Günay iken en kısa sürede bakanlık yapan kişinin 25 gün ile Bilal Güngör olduğu ortaya çıkmıştır.

Turizm bakanlarının çoğunluğunun İstanbul ve Ankara üniversitesi mezunu olduğu bu üniversitelerin de hukuk bölümünde eğitim aldıkları görülmektedir.  Sadece bir bakanın lise mezunu olduğu ortaya çıkmıştır. Bakanların doğum yerleri dikkate alındığında bakanların en çok İstanbul, İzmir, Aydın ve Gaziantep’ten çıktığı görülmektedir.

Dolayısıyla, ortalama bir Türkiye Cumhuriyeti Turizm Bakanı İstanbul’da doğuyor, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde eğitim alıp yine ortalama 1,16 yıl bakanlık yapıyor.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder