22 Ocak 2013 Salı

Çalışmak İçin En İyi Üç Otel

Fortune dergisi 2013 yılı için çalışılabilecek en iyi şirketleri içeren bir liste yayınladı. Bu listenin başında Google, Sas ve CHG Sağlık Hizmetleri gibi şirketler yer alıyor. Listenin konaklama bölümüne bakıldığında üç   zincir konaklama işletmesinin yer aldığı görülüyor. Bu listeye bakarken otelcilik başta olmak üzere turizm sektöründe işgörenlerin gönülden çalışmak isteyecekleri işletmelerin sayısının kolay kolay çok olamayacağını düşündüm.
Özellikle Türkiye ölçeğinde hem çalışanlar hem de staja gönderdiğimiz öğrencilerinden aldığımız geri dönüşleri (ve de kendi çalıştığım dönemleri) göz önüne aldığımızda çoğunluğun çalışma koşullarından memnun olmadıkları görülecektir. Her hangi bir araştırma olmasa da aksi durumda olan işletme sayısının çok az olduğu kanaatindeyim. 

Bu nedenle bu listede yer alan işletmeleri önemsiyorum. Bu işletmeler hangi uygulamalar ve yaklaşımlar ile işgörenler gözünde çalışılabilecek en iyi işletmeler arasında yer aldılar? Örneğin, listede yer alan işletmelerden bir tanesi olan Marriott otellerinde çalışanların % 10'nu 20 yıldan beri aynı işletmelerde çalışmaktadırlar. 

Klasik bir ifade ediş biçimi olacak ama turizm, emek yoğun bir sektördür. Bu nedenle çalışanların yaptıkları işi ve işyerlerini sevmeleri doğrudan işletmelerin başarısını etkileyecektir. 

Ülkemizde sadece turizm ve alt sektörlerini kapsayan çalışılacak en iyi işletmeler indeksi yayınlansa ne güzel olurdu. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder