30 Aralık 2012 Pazar

Online Otel Fiyatlarının Karşılaştırılması


İnternetin yaygınlaşması tüketicilerin fiyatları karşılaştırmasını kolaylaştırıyorken, işletmelerin tutarsız fiyat politikalarını da göz önüne seriyor. Tüketicilerin bilgiye erişimde öncelikli kaynaklarının ilki konumunda bulunan internet birçok sektörü etkilediği gibi turizm sektörünü de etkilemektedir. Turistik ürün tüketicileri de herkes gibi karar verme öncesinde internette dolaşmakta ve bilgi toplamaktadırlar. 

Örneğin otel seçimi yapmak isteyen birisi arama motorlarına veya turizm arama motorlarına girerek ya da aklında bir marka varsa işletmenin web sayfasını ziyaret ederek fiyat ve diğer bilgilere kolayca ulaşabilmektedir. Seyahat acentasından ve telefonla bilgi almak da her zaman bir seçenek. Herkesçe malum bu durumla birlikte bir tüketici internette basit bir aramayla aynı otel işletmesi için farklı sitelerde farklı fiyatlarla karşılaşabilmekte. Elbette ki her işletmenin fiyat politikasına saygımız sonsuz fakat bu durum tüketicilerin zihnindeki otel işletmesinin imajını olumsuz yönde etkileyebilir. Özellikle rezervasyonu yaptırdıktan sonra daha ucuz bir fiyatla karşılaştığı durumlarda.


İnternetin sunduğu nimetlerden faydalanmak isteyen otel işletmeleri de haklı olarak birçok farklı online rezervasyon sistemiyle çalışmaya başlıyor ve her biriyle sözleşme imzalıyorlar. Hatta bazılarına en düşük fiyat garantisi veriyorlar. Bu sözleşmelerin sayısının artmasıyla birlikte yönetilmesi de güç bir hal alıyor. Otel işletmelerinin bu konuda uzman kişileri istihdam etmesi veya mevcut çalışanlarını bu konuda eğitmeleri faydalı olacaktır.

Bu çalışma yukarıda bahsedilen durumu hızlı ve basitçe test etmek için yapılmıştır. Bu nedenle Denizli’de faaliyet gösteren ve rastgele seçilmiş üç otel işletmesinin fiyatları değişik rezervasyon sistemlerinden toplanmıştır. Ayrıca işletmelerin kendi web sitelerinde fiyatları sunup sunmadıkları da kontrol edilmiştir. Son olarak da işletmeler telefonla aranarak fiyat alınmıştır. Aşağıda analiz edilen fiyatlar standart bir odada iki kişi için 01.01.2013 giriş ve 02.01.2103 çıkış olmak üzere bir gece oda kahvaltı konaklama fiyatlarıdır. Yabancı para biriminde sunulan fiyatlar 28.12.2012 tarihli Merkez Bankası döviz kurları dikkate alınarak Türk lirasına çevrilmiştir. Her ne kadar bu çalışmanın sonuçlarını genellemek mümkün olmamakla birlikte bir bakış açısı oluşturması açısından önem arz ettiği söylenebilecektir. Bu yazı Murat Bayram tarafından www.yasasinturizm.com'da yayınlanmıştır. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder