10 Aralık 2012 Pazartesi

Mobil Cihazların Turizme Etkisine Farklı Bir Bakış

Sosyal medyanın da etkisiyle mobil cihazların kullanımının artığı artık herkes tarafından kabul edilmektedir. Uluslararası Telekomünikasyon Birliği'nin verilerine göre 2011 yılı sonu itibariyle dünya geneli mobil telefon abone sayısı 6 milyar olarak ifade edilmektedir. Bu sayı dünya nüfusunun % 87’sine karşılık gelmektedir.  2010 yılında bu sayı 5,4 milyar ve 2009 yılında ise 4,7 milyar şeklinde idi. Dolayısıyla insanlar birbirleriyle hiç olmadığı kadar bağlanıyorlar. Tabi bu bağlılık insanların işlerini kolaylaştırdığı gibi bazı sorunları ya da ikilemleri de beraberinde getiriyor.
Özellikle turizm için bakacak olursak, mobil cihazların ve sosyal medyanın bu sektöre getirdiği bir çok yenilikten ve faydadan rahatlıkla bahsedebiliriz. Zaten bu blogun temel amaçlarından bir tanesi de bu. 

Bununla birlikte tatile çıkanların mobil cihazlarından (akıllı cep telefonları, tabletler vb.) dolayı klasik turizm tanımındaki "sürekli bulundukları ortamdan" kaçışı tam olarak gerçekleştiremediklerini söyleyebiliriz. Çünkü havuz kenarında veya sahilde güneşlenirken bile cep telefonları yanımızdan ayrılmıyor, sık sık e-postalar kontrol ediliyor, cevaplar yazılıyor, bol bol tweetler atılıp, facebook'ta fotoğraflar paylaşılıyor. 
Mobil cihazlarını bu sıklıkla kullananlar aslında biraz tatilin ruhuna aykırı davranıyorlar. Uzun süreler çalışıp yüksek ücretler ödendikten sonra gidilen kısa süreli tatillerde "olağan yaşamdan uzaklaşmak" yerine bu ortamı yanımızda taşıyoruz gibi geliyor. 

Çünkü bir taraftan sürekli sosyal ağlara bağlı kalıp bir taraftan da anı yakalamak pek de mümkün gözükmüyor gibi.

Yakın zamanda bu duruma karşı sosyal bir oluşum meydana gelirse şaşırmamak lazım. Aynı fast food tüketimine karşı ortaya çıkan ve sonrasında kapsamı da genişleyen cittaslow gibi tatil esnasında teknolojik cihazların kullanımın azaltılmasını (belki yasaklanmasını) benimseyen bir oluşum ortaya çıkabilir. 


Bu yazı Murat Bayram tarafından www.yasasinturizm.com'da yayınlanmıştır. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder