13 Kasım 2012 Salı

Oteller İçin Mobil Rezervasyon Uygulamaları

Akıllı telefon kullanımının artması ile birlikte turizm sektöründe yeni dağıtım kanalları oluşmaya başladı. Daha önce bahsetmiş olduğumuz Hotel Tonight uygulaması, sadece mobil cihazlar üzerinden rezervasyon yapılmaya imkan tanıyan uygulamaların ilk olanıydı. Bu gün okuduğum bir haberle birlikte bu uygulamanın Türkiye'ye uyarlanmış halinden (lastoda.com) haberdar oldum. 


Lastoda, Hernekadar fikir olarak uyarlama olsa da (aslında Türkiye'de yapılan internet ve mobil odaklı uygulamaların çoğunluğu yabancı uygulamaların taklidi diyebiliriz) Türkiye'de de bu tarz uygulamaları görmek güzel bir durum. Bu vesileyle işletmelerde ve kullanıcılarda teknolojik gelişmeler noktasında farkındalık oluşması sağlanmış olacaktır. 

İnternetin gelişimi, mobil cihaz kullanımın artışı ve sosyal medya birlikte ele alındığında daha nice yeni uygulamaların ortaya çıkacağı rahatlıkla söylenebilir. Yeni nesil tüketicilere ulaşmak isteyen işletmeler bu üç noktayı dikkate almalıdırlar. 

Hotel tonight da yaptığı işi "Hotels give us last-minute deals on their unsold rooms, with discounts up to 70%.You book the deals easily and securely on your smartphone" olarak tanımlamaktadır. Daha önceki inceleme yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Lastoda ekibi yaptıkları işi şu şekilde "konaklama ihtiyacınız ortaya çıktığında telefonunuzdan ya da tablet bilgisayarınızdan size en yakın otellerdeki aynı gün içinde geçerli, ÇİFT KİŞİLİK oda tekliflerini çok özel indirimlerle listeleyen bir mobil uygulama! Her gün ince elenip sık dokunarak seçilmiş, bölgelerimizdeki nitelikli otellerin kısa bir listesini sizler için %70’e varan indirimlerle listeliyoruz!"tanımlıyor.Güncelleme (27.12.2012): Yukarıdaki örneklere benzer bir uygulamanın daha "OtelSonDakika" ismiyle kullanıma açıldığını görmüş olduk. 

Güncelleme (27.10.2013): Yukarıdaki örneklere benzer bir uygulamanın daha olduğunu hemde çok başarılı olduğu öğrenmiş oldum:HotelQuickly.com 

Benzer konular

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder