11 Mayıs 2012 Cuma

Mobil Seyahat: Telefonum Olmadan Asla

Cep telefonlarına o kadar bağımlı haldeyiz ki, bir araştırmaya göre yetişkinlerin % 65'i yatarken cep telefonunu yanından ayırmıyor. Dışarı çıkarken cüzdanımızı, anahtarlarımızı unutabiliriz ama cep telefonumuzu asla...Bu da cep telefonuna bağımlılığımızı açıkça gösteriyor. Seyahat edenler açısından bakıldığında da benzer bir durumla karşı karşıyayız. TripAdvisor tarafından beş bin kişiyle yapılan bir araştırmaya göre, katılımcıların % 34'ü tatilleri  esnasında mobil cihazları olmadan asla yapamayacaklarını belirtmektedirler.


Ülkelere göre bakıldığında İtalyanların cep telefonları konusunda en takıntılı milliyet olduğu görülmektedir. İtalyanların % 41'i mobil cihazlarına bağımlı iken bu oran Almanlarda % 31, Fransızlarda % 30, İngilizler % 29 ve İspanyollarda % 26'dır.

Aynı çalışmaya göre çeşitli turizm servislerini kullanma noktasında Almanlar en önde gelmektedir. Almanların %54'ü tatillerini mobil cihazlar vasıtasıyla planlamaktadır. Mobil cihazlar ile tatil planlama oranlarına bakıldığında Almanlardan sonra İspanyolların % 50'si, İtalyanların % 34'ü, İngilizlerin ve Fransızların % 33'ü tatillerini mobil cihazlar vasıtasıyla planlamaktadırlar. 

İspanyol turistlerin 3/4'ü de tatilleri esnasında fotoğraf çekmek için yine mobil cihazlarını kullanmaktadırlar. Bu durum geleneksel makinelerin artık seyahatlere çıkarken bavula konmayacağı anlamına geliyor.

Mobil cihazların seyahat esnasında kullanımındaki tek önemli engel ise uluslararası kullanım durumunda ödenen ücretlerin yüksek olması. 

Bu ve benzeri çalışma sonuçlarına göre diyebiliriz ki akıllı telefonlar, tabletler ve diğer mobil cihazların kullanımı tatil kararı öncesi, esnasında ve sonrasında giderek artan bir oranla kullanılıyor. Rahatlıkla söylenebilir ki mobil cihazlar artık önemli bir seyahat aracı haline gelmiştir. 

1 yorum: