7 Şubat 2012 Salı

Tatil Kararında İnternet ve Sosyal Medyanın Etkisi

İnternet ve sosyal medya seyahat edenlere oldukça zengin bilgiler sunar hale geldi. Bu durumda tüketicilerin daha kolay karar vermesi ve daha isabetli seçimler yapabilmesi gerekmekte iken durumun rengi biraz değişmeye başladı. Basit bir arama bile yapıldığında milyonlarca sonuç karşımıza çıkar oldu. Bu durum, tüketicilerin daha fazla detaylara inmesini ve farklı alternatifleri ele almasını sağlıyor. 


Bilgi yoğun bir sektör olan turizmde bu durum hem tüketicilerin hem de tüketicilere ulaşmak isteyen hizmet sağlayıcıların işini zorlaştırıyor. Şöyle ki hızlı bir şekilde aradığı bilgiye ulaşıp, oteli, uçağı, destinasyonu vb. seçip karar vermek isteyen tüketicilerin karşısına farklı sitelerde farklı değerlendirmeler çıkabiliyor. Böyle olunca da  tüketiciler giderek seyahatin kendisinden çok seyahati planlamaya vakit harcar hale geliyor

Arama motorlarının semantik web odaklı gelişme çabaları, özel ihtiyaçları hedefleyen siteler, farklı kategorideki hizmetler için yorum, değerlendirme ve  derecelendirme siteleri hep bu ihtiyaçtan var oluyor veya olacak. 

İnternetin tüketicilere sunduğu sayısız nimetin böyle de bir yanı var. Dolayısıyla seyahatin her evresi için elzem olan bilgiye kısa sürede ulaşmak tüketici için önemli olduğu kadar rakiplerinin ve ilgisiz kaynakların arasından sıyrılarak potansiyel tüketicilerine ulaşmak isteyen işletmeler için de önemlidir. 

Sadece kafası karışan tüketiciler değil, işletmelerin de hızla gelişen teknoloji ve değişen tüketici davranışları karşısında kafasının karıştığı görülmektedir. Bu durumda turizm işletmeleri özellikle de otel işletmeleri ne yapmalıdır?

  • Güncel içerik ve sosyal ağlara uyum
Arama sonuçları için iki güçlü etken olarak güncel içerik ve sosyal aktivite sadece işletmenin web sitesinin ziyaretçi sayısını artırmakla kalmaz sitenin hatırlanabilir ve paylaşılabilir olmasına da katkı sağlar. İyi bir içerik ise, blog yazılarından, haberlerden, yorumlardan, fotoğraflardan ve videolardan elde edilebilir. Tabi ki bu içeriği oluşturan tüm yazılar, ilgili etiketlerle işaretlenmesi ve en uygun başlıkla yayınlanmalı gerekmektedir. Sosyal ağlarda kolayca paylaşılabilmesi için her içeriğin içine kolay görülebilir ama rahatsız etmeyen paylaşım butonları konulmalıdır.

  • Değerlendirmeleri tek bir yerde toplamak
İşletmeleri değerlendiren bir çok seyahat yorum sitesi bulunmaktadır. Bu sitelerdeki değerlendirmelerin otelin kendi sayfasında verilmesi tüketiciye güven hissi verecektir. Tabi ki öncelikli işletme kendine güvenebilmelidir! Starwood Otelleri bu duruma örnek olabilir. 

  • Tüketicileri dinlemek
İşletmeler pazarlama faaliyetleri ile tüketicileri satın almaya itmeye çalışırken tüketici ile ilişkilerini ihmal ediyorlar. Tüketicilerini dinlemek yerine sürekli konuşan, dırdır yapan konumuna düşüyorlar. Tüketicilerin bulunduğu mecralara giderek o mecralara uygun iletişim çabaları ile bu durum düzeltilebilir. Şöyle ki facebook ve twitter turizm sektörü için bir satış kanalı haline gel(e)medi. Sosyal ağlar daha çok müşteri ilişkilerini yönetmek için müsait durumda. Öyleyse işletmeler buralarda muhakkak resmi hesaplarını açmalı ve tüketicilerini dinlemelidirler. Çünkü çağımızın tüketicileri deneyimlerini, beğenilerini ve nefretlerini paylaşmak istiyorlar. Önceden otelde yaşanan bir durum (olumlu veya olumsuz) en çok otel genel müdürüne ulaşabilirken şimdi ise milyonlara kolayca ulaşabilmektedir. Hem tüketicilerin ihtiyaçlarını bu mecralardan kolayca öğrenmek işletmelerin işine gelecektir. Uygun maliyetli pazar araştırması!

Sonuç olarak her şeyden önemlisi işe yarar bilgi sunulmalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder