26 Şubat 2012 Pazar

Sosyal Medya & Mobil Cihazlarda Otel Pazarlaması

TripAdvisor tarafından dünya genelindeki 9,000'den fazla konaklama işletmesi sahibi ve yöneticisinden elde edilen verilere göre düzenlenen 2012 yılı trendleri raporu ilginç verileri içinde barındırıyor. Bu rapora göre bir çok işletme sahibi /yöneticisi işletmeleri ile ilgili yorum ve görüşleri sosyal medyada takip etmeyi planlamaktadırlar. Aynı şekilde katılımcıların % 50'si de 2012 yılında sosyal medya pazarlama için bütçelerinde artırıma gideceklerini belirtiyorlar. Ayrıca


Bu araştırmaya katılanların % 47'si 2012 yılında pazarlama faaliyetlerinde mobil cihazları (mobil uygulamalar, mobil cihazlar üzerinden özel teklifler, mobil cihazdan rezervasyonlar gibi) kullanacaklarını ifade ediyorlar. 

Dikkat çeken diğer bir bulgu ise, araştırmaya katılan otel sahibi ve yöneticilerin % 35'nin 2012 yılında işletmeleri ile ilgili sosyal medyada konuşulanları takip etmek için  işletme içinden çalışan görevlendirecek olmalarını belirtmeleridir. Bu noktadan hareketle dünya genelinde konaklama işletmesi sahibi ve yöneticilerin sosyal medya ve mobil uygulamalara yöneldiğini açıkça söyleyebiliriz. Dünya geneli internet kullanıcı sayısının artması, turizm odaklı hizmetlerin satın alınmasında internetin ve sosyal medyanın giderek artan derecede etkili olması ve günümüz tüketicilerinin mobil cihazlara olan ilgisinin artması göz önüne alındığında konaklama işletmelerinin doğru karar verdiklerini söyleyebiliriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder