11 Mart 2011 Cuma

Otel İşletmeleri Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?

Aslında başlıkta sorunun aslı şöyle: "How The Four Seasons Hotel Just Gets Social Media" ve bu soruyu da soran online marka iletişimi direktörü olarak çalışan Thomas Marzona. Marzona, Palo Alto'da bulunan Four Seasons oteline gitmeden önce "uzun bir yolculuktan sonra otelin spa'sına gitmeyi dört gözle beklediğine" dair bir tweet yazar ve otelin twitter hesabını (@FSPaloAlto) mentionlar.

Bundan hemen sonra otel işletmesi hızlı bir yanıt vererek onun için isterse rezervasyon yapabileceklerini bildirirler. Sonrasında ise odasına gittiğinde aşağıdaki notu bulur.  
Odasından memnun kalan Marzona, sabah yazdığı tweet ile yatağını ve özellikle de banyoyu öven bir tweet daha yazar. Yine hızlı bir şekilde cevap alır ve isterse akşam yemeği için rezervasyon yapabileceklerini söyler otel işletmesi twitter üzerinden.
Twitter'i bir müşteri ilişkileri aracı olarak kullanan otel işletmesi Marzona'nın odasına bir sürpriz daha yaparak bir şişe banyo tuzu bırakırlar. Şişe ile bıraktıkları not ise aşağıdaki gibidir. 
Twitter üzerinden benzer bir çalışmayı yürüten InterContinaltal Mark Hopkins de kendilerini twitter üzerinden takip eden bir konuklarının odasına şu notu bırakmıştır.
Her geçen gün konaklama sektöründe sosyal medya kullanımına güzel ve ilham alıcı bir örnek ekleniyor. Bu uygulamaları gerçekleştiren otel işletmeleri sunulan kişisel hizmetlerinin sosyal medya ile nasıl kolayca yayılabileceğini anladıklarını görüyoruz. 

İşletmeler bu tarz uygulamalar ile değişik iletişim mecralarını tercih eden konuklarını onlar ile aynı platformlarda benzer dili konuşarak memnun etmekle kalmıyor, sosyal medya araçlarını etkili birer müşteri ilişkileri yönetim aracı olarak da kullanıyorlar. 

Böylelikle konuklar edindikleri tatmin edici kişisel deneyimlerini paylaşıyorlar ve markanın avukatı, sözcüsü konumuna geliyorlar. 


Bu yazı Murat Bayram tarafından www.yasasinturizm.com'da yayınlanmıştır. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder