4 Mart 2011 Cuma

Mobil Seyahat İçin Hazır mıyız?

Dünya geneli 3 400 000 000 kişi cep telefonu sahibi, (evet) dünya nüfusunun yarısı demek!. Binlerce uygulama akıllı telefonlarımızda ve araştırmalar gösteriyor ki yakın bir zamanda internete bağlanmada birinci araç bilgisayar değil mobil cihazlar olacak. Peki turizm bu mobiliteden nasıl etkilenecek? Oteller, seyahat acentaları, destinasyon pazarlama örgütleri neler yapıyor? Bunlardan da önemlisi tüketiciler seyahat esnasında mobil uygulamaları kullanmak istiyor mu? İstiyorsa hangi uygulamaları tercih ediyor, telefonunu ne için kullanıyor?


Soruları uzatabiliriz. Biliyoruz yenilikçi ve turizmin "bilgi yoğun" bir sektör olduğunu idrak etmiş bir çok işletme mobil stratejilerini yapıyor ve bunlara yönelik planlarını uyguluyor (ayrı bir yazı konusu). Bunların içinde gerçekten de başarılı olan ve örnek alınabilecek çalışmalar bulunuyor.

Sorularımıza dönecek olursark, yukarıda sorduğumuz soruların bir kısmına cevap olabilecek bir çalışmanın sonuçlarını paylaşan PhoCusWright araştırma şirketi, seyahat halindeki tüketicileri daha iyi anlamamızı sağlıyor. Bu araştırmaya göre;
  • Beş aktif turistin (geçen sene seyahatleri esnasında etkinliklere, turlara vb. katılan) dördü cep telefonunu yanından ayırmamıştır.
  • Bu kullanıcıların tatilleri esnasında cep telefonları ile kullandıkları fonksiyonlar sırasıyla (a) fotoğraf/video çekmek, (b) e-postalarını kontrol etmek, (c) harita kullanmak şeklinde olmuştur.
  • Katılımcıların % 40 son tatillerinde etkinliklere ulaşmak/bilgi almak için mobil cihazlarını kullandıklarını belirtmiştir.
  • Benzer şekilde yine % 40'a varan bir oranla katılımcılar etkinliklerin rezervasyon ve satın almalarını mobil cihazlar ile yaptıklarını ifade etmektedirler. 

Ayrıca aynı araştırma göre katılımcıların 2/3'si gelecekte tatil odaklı etkinlikler ve faaliyetlerde rezervasyon ve satın almalarda mobil cihazlarını kullanmaya devam edecelerini belirtmektedirler. Katılımcıların 1/3'i de gelecekte lokasyon tabanlı sosyal ağları gezilerinde kullanabileceklerini ifade etmektedirler. 

Başlıkta sorduğumuz soruya gelince. Evet tüketiciler olarak mobil seyahate hazırız ve kullanıyoruz. Elbetteki mobil cihazların ülkelere göre kullanım amaçları değişebilecektir. Fakat turistik ürünü talep eden kullanıcıların özellikleri belli noktalarda paralellik gösterdiği unutulmamalıdır. Sonucu yeni bir soru ile bitirelim: mobil seyahate tüketiciler hazır ama turizm ve seyahat sektörünün paydaşları hazır mı?
Bu yazı Murat Bayram tarafından www.yasasinturizm.com'da yayınlanmıştır.  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder