4 Mart 2011 Cuma

Facebook Tatil Kararlarımızı Etkiliyor, Bize İlham Veriyor...

500 milyondan fazla "aktif" kullanıcısı olan facebook'un interneti dönüştürdüğü ve web alışkanlıklarımızı değiştirdiği kesin. Fakat emin ol(a)madığımız (şuan için tabiki) bir konu hedeflenmiş reklamlar konusunda büyük fırsatlar sunan sitenin, kullanıcıların satın alma davranışını etkileyip etkilemediği. Daha doğrusu aylık 700 milyar dakikanın harcandığı sitenin doğrudan tercihlerimizi etkileyip etkilemediği. Daha önce bir çok kez haber olan "Facebook-Twitter otellere para veya misafir kazandırmıyor" ve benzeri haberler yayınlanmıştı. 


Benzer şekilde facebook'un satın alma noktasında etkili olmadığı yönünde bir çok yazı kaleme alınmıştı. Bu çalışmaların ortak noktası -ki katılmamak elde değil- kullanıcılar vakitlerini bu platformda harcamalarına rağmen iş satın alma kararına geldiğinde başta google olmak üzere diğer sitelere yöneliyorlar. Bu durumu çok iyi bir şekilde görselleştiren Mark Smiciklas şu soruyu soruyor: "Tüketiciler facebook'ta vakit geçirmeyi tercih ediyorlar peki satın alma kararlarını nerede veriyorlar?".
Mark Smiciklas'ın çizimi

Bu demek değil ki facebook kullanıcıların satın alma kararını etkilemiyor. Belki profil sayfalarının sağında sunulan reklamlara dikkat etmiyoruz ama akışlar içinde maruz kaldığımız reklamlar bizi nası etkiliyor. Bilinç altımıza nelerin girdiğini kendimize bile (çoğu zaman) itiraf edemiyoruz. Dolayısıyla facebook'taki içeriklerden etkilenmememiz mümkün değil gibi gözüküyor.

Bu noktan hareketle, Üç kurucu tarafından 2001’de Edinburg’da kurulan bir seyahat arama motoru olarak hizmet veren Skyscanner'ın yaptığı son araştırmaya göre katılımcıların %52'si facebook'taki arkadaşlarının paylaştığı tatil fotoğraflarında etkilendiğini ve aynı yerlere gitme noktasında ilham aldıklarını belirtmiş. Çalışmada da değinildiği gibi bir fotoğraf bir kelimeden fazlasını anlatabilir. Aynı araştırmaya göre katılımcıların % 46'sının facebook üzerinden organize edilen grup seyahatleri organize ettiklerini ve/veya katıldıklarını ifade etmektedirler. 

Seyahat kararı alma süreci düşünüldüğünde facebook'un sunduğu kişisel deneyimler ve ilham verici fotoğraflar düşünüldüğünde bu kararın alınmasını kolaylaştırdığı rahatlıkla söylenebilecektir. 

Bu yazı Murat Bayram tarafından www.yasasinturizm.com'da yayınlanmıştır.  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder