5 Ocak 2011 Çarşamba

Sosyal Medya Pazarlaması Her Derde Deva Mı?

"Sosyal medya temel altyapı sorunları olan örgütler/işletmeler için çözüm değildir. Eğer, örgütün liderlik yapısında, kültüründe, ürün kalitesinde ve müşteri hizmetlerinde vb. çatlaklar varsa sosyal medya bu işletmeye ağır gelecektir" diyor çizimlerini sık sık Türkçeye çevirmeye çalıştığım Mark Smiciklas'ın son blog yazısında..

Sosyal medya çılgınlığı tüm dünyada devam ediyor. Fakat her zaman her işletme, kişi veya organizasyon için sosyal medyada yer almak iyi sonuçlar verir mi? 


Aşağıdaki çizimin çok güzel anlattığı gibi, eğer işletmenizin temel sorunlarını çözememiş iseniz sosyal medyanın size faydasından çok zararı olacaktır.
"Sosyal medya temel altyapı sorunları olan örgütler/işletmeler için çözüm değildir. Eğer, örgütün liderlik yapısında, kültüründe, ürün kalitesinde ve müşteri hizmetlerinde vb. çatlaklar varsa sosyal medya bu işletmeye ağır gelecektir"

Diğer önemli bir noktada sosyal medyada yer almak isteyen bireyler için söylenmelidir. Şöyle ki, kişisel markasını sosyal medya ile taçlandırmak isteyenler her zaman mutlu olmayabilirler. Eğer siz birey olarak normal zamanlarda duymayacağınız şeyleri duymaya hazır değilseniz, söylenenleri kaldıramıyorsanız ve tahammülsüz iseniz, sizin için de sosyal medya krizler geçirebileceğiniz ve en sonunda bu sosyal medya ergen işidir deyip hesaplarınızı pasife edeceğiniz bir yer olarak kalacaktır. Bireyler için söylediklerimiz elbette organizasyonlar için de geçerlidir...

Sonuç olarak "Sosyal medyada olmak veya olmamak" işte bütün mesele bu... 


Benzer konular
Bu yazı Murat Bayram tarafından www.yasasinturizm.com'da yayınlanmıştır. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder