30 Aralık 2010 Perşembe

Konum Tabanlı Destinasyon Pazarlaması


İngiltere'nin destinasyon pazarlama örgütü VisitBritain, Facebook’un konum tabanlı güncelleme sağlayan hizmeti Facebook Yerler (Places), (popüler bir uygulama olan Foursquare gibi konum tabanlı mekan etiketleme mantığında çalışıyor) ile resmi Facebook sayfası üzerinden bir yarışma başlatarak, bu uygulamayı etkin bir şekilde kullanıyor. Facebook sayfasını açalı bir yıl olan VisitBritain'in şu an itibariyle (30/12/10) 53,145 fanı bulunuyor. Facebook Places uygulaması henüz ülkemizde aktif olmamakla birlikte diğer lokasyon tabanlı uygulamalar olan foursquare, gowalla ve yelp gibi çalışmaktadır. 

VisitBritain, bu yarışmada fanlarına facebook sayfasında otomatik olarak detaylarıyla birlikte listelediği 50 etkinlik veya yere check-in (giriş) yapmasını istiyor. 

Eğer bir kullanıcı bu listede tanımlanan yerlere ve etkinliklerin tamamına sistem üzerinde check-in yaparsa 2,000 £ değerinde tatil ve 1,000 £ değerinde alışveriş çeki ile ödüllendirilecek.

Kampanyanın dikkat çeken ve sosyal medyaya yakışan tarafı ise fanın facebook listesindeki arkadaşları, listelenen yerlere ve/veya etkinliklere katılmış ise bu da fanın bu etkinliklere katılmış gibi değerlendirilecektir. Fana yardımcı olan arkadaşlarından iki arkadaşı da hediye olarak iPod kazanabilecek.

İlgili diğer yazılar

Bu yazı Murat Bayram tarafından www.yasasinturizm.com'da yayınlanmıştır. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder