4 Ekim 2010 Pazartesi

Sosyal Paylaşım ve Konaklama İşletmeleri

Tüketicilerin sosyal medya araçlarına olan ilgisi son sürat devam etmekteyken birilerinin bundan rahatsız olmaması imkansızdı. Son bir ay içerisinde e-turizm ile ilgilenenlerin dikkatle izledikleri bir gelişme yaşandı. Bir grup otel, alanının önde gelen kullanıcı yorum sitesi Tripadvisor'a dava açtı. Bazı oteller kendi hatalarını örtmek yerine dava ile uğraşırken bazıları kullanıcı yorumlarını doğrudan kendi resmi sitelerinden yayınlama kararı alıyor. Bazıları da..


Bazıları da kullanıcıların bir araya gelebilecekleri, yorumlarını paylaşabilecekleri kendi sosyal ağlarını oluşturuyorlar. Tripadvisor'da yazılan her yorum muhakkak doğru değil, elbetteki tüm yorumların yayınlanma süreci daha titiz ve daha güvenilir aşamalardan geçirilmeye ihtiyaç var. Fakat bunun çaresi günümüz interneti ve imkanları düşünüldüğünde dava açarak alına bilir mi? [Bu konu ile ilgili haberlere buradan ulaşabilirsiniz: 1, 2, 3] Bilmiyorum.. Hep beraber göreceğiz...

Bu yazıda değineceğim uygulama ise Sheraton gibi bazı otel işletmelerinin kullanıcı yorumlarına bakışı açısından önemlidir. 

Starwoods otellerinin alt markası olan Sheraton otelleri, yaklaşık üç yıl önce "iyi bir hikaye paylaşıldığında daha da iyidir" sloganı ve ismiyle kullanıcı merkezli bir topluluk sitesini faaliyet geçirdi. 

www.sheratonbetterwhenshared.com ismiyle Sheraton otellerin resmi logosuyla faaliyet gösteren uygulama ile kullanıcılar facebook veya ePostaları ile kayıt olduktan sonra dünya genelindeki Sheraton otellerine ait deneyimlerini/tecrübelerinin kolaylıkla paylaşabilmektedirler. 

Siteyi ziyaret edenler de diğer kullanıcılar tarafından paylaşılmış otellere ait deneyimleri 
  • (a) harita üzerinden, 
  • (b) dokuz başlığa (romantik, düğün, aile vb.) göre ve 
  • (c) herhangi bir anahtar kelimeye göre olmak üzere üç şekilde okuyabiliyorlar. 
Sitede İstanbul Sheraton Maslak'a ait 2 hikaye bulunuyor


Sade olmakla birlikte görsel zenginliği sağlanmış alt yapısı iyi çalışan bir uygulama olarak bahsetmek istedim. Örnek olması ve vizyonları açması umuduyla...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder