25 Ekim 2010 Pazartesi

Oteller İçin Mobil Pazarlama Uygulamaları

Mobil cihazların sahiplik oranının dünya genelinde artmasıyla birlikte bu cihazlara yönelik bir çok uygulama geliştirilmektedir. Özellikle tüketicilerin mobil cihazları ile seyahat ve turizm sektöründeki uygulamaları tercih ettikleri görülmektedir. Yakın zamanda yapılan bir çok araştırma da bu durumu destekler niteliktedir. Artık görünen o ki tüketiciler seyahat odaklı işlemlerinde daha mobilize oluyorlar...

Turistik ürün tüketicilerinin en önemli özelliği teknolojiyi takip etmeleri ve kısa sürede adapte olabilmeleridir. Bu nedenle bazıları tüketicilerin mobil uygulamaları kullanma eğilimlerinin artmasını şaşırtıcı bulsa da bu durumunun en azından seyahat ve turizm odaklı alımlarda bulunan tüketicileri kapsamadığını tahmin ediyorum. 

Gerçek şu ki artık bir çok tüketici rezervasyonlarını internet ve mobil araçları kullanarak yapıyor. ABD'de yapılan bir araştırmaya göre 2010 yılında bu ülkede yapılan rezervasyonların % 45'i online olarak gerçekleşmiştir (eTRAK). 

Google tarafından ABD'de yapılan diğer bir araştırmaya göre iş amaçlı seyahat edenlerin % 52'si otel rezervasyonlarını mobil cihazlar ile yapmaktadırlar. Bu araştırmaya göre iş amaçlı seyahat edenlerin % 23'ü de gezileri hakkında bir videoyu paylaşmaktadırlar. 

ComScore tarafından yapılan MobiLens isimli çalışmaya göre ise genel olarak sosyal ağ tabanlı mobil uygulamaların kullanılmasında 2009 yılının Nisan ayı ile 2010 yılının Nisan ayı arasında % 240'lık bir büyüme olduğu görülmektedir. 

Bu istatistiklerin sayısını arttırmak mümkün fakat ortak kanaati oluşturması için yeterli olduğunu düşünüyorum. Peki tüketicilerin davranışı mobil cihazları ve uygulamaları kullanma yönündeki iken işletmeler nasıl davranıyor. Bu duruma emsal teşkil etmesi için Hilton Otelleri örnek verilebilir. 

Hilton otelleri Kasım 2009'da ilk mobil uygulamasını (apps) duyurdu. Bunu izleyen yedinci ve son uygulamasını ise yakın bir zaman önce Waldorf-Astori markası için uygulamaya aldı. 2010 Ağustos sonu ile Hilton mobil uygulaması 340,000 kez indirildi. 

Bunun da ötesinde Hilton otellerinin mobil uygulamalar aracılığı ile elde oda rezervasyon gelirlerinde Mayıs 2010 itibariyle % 200 artış oldu. Hilton otelleri 2010 sonu itibariyle yaklaşık 100,000 odasının mobil uygulamalar aracılığıyla satılacağını tahmin ediyor. 

Yazımızı yine bir araştırmanın sonuçları ile bitirelim. PhocusWright şirketinin yayınladığı 1,000 kişi ile görüşerek hazırladığı, 2010 Traveler Technology isimli araştırmasına göre  

 • Katılımcıların % 39'u otel odası veya uçak veya yapılacak şeyler gibi seyahat ürünlerini aramada cep telefonlarını kullanmaktadırlar.
 • Katılımcıların % 35'i otel odası, uçak ve diğer seyahat rezervasyonlarını gerçekleştirmede cep telefonlarını kullanmaktadırlar.
 • Katılımcıların % 42'si de otel ve uçak check-in işlemlerini için cep telefonlarını kullanmaktadırlar.
Daha önce Mobil otel web siteler ihmal mi ediliyor? başlık yazıda bazı önerilere yer verilmişti. Bu öneriler ile birlikte Mobil uygulaması olmayan işletmeler öncelikli olarak bir Mobil Uygulama Planı (MUP) belirlemelidirler. Bu plan kapsamında 

 • (a) İşletmenin web sitesine mobil özellik kazandırılarak cep telefonlarından ulaşılabilir kılınmalıdır, 
 • (b) Mobil cihazlar için hazırlanan sayfanın gereksiz bilgilerden arındırılmış olması gerekir, 
 • (c) Tüketicileri bu mecraya çekebilmek için mobil cihazlar ile yapılan rezervasyonlarda belli dönemlerde indirimler ve/veya kampanyalar düzenlenmelidir
 • (d) Mobil uygulamalardan tüketiciler haberdar edilmelidir. 
 • (e) Mobil uygulamalar tasarlanırken olabildiğince kullanıcı odaklı ve kişiselleştirilebilir olması tercih edilmelidir. 
 • (f) Bu uygulamalar ile tüketiciler rezervasyonlarını yapma, değiştirme, düzeltme ve iptal işlemlerini kolayca yapabilmelidir.
 • (g) Mobil uygulamalar lokasyon odaklı servislerler (foursquare, gowalla, facebok places vb.) entegre çalışabilmelidir.Bu yazı Murat Bayram tarafından www.yasasinturizm.com'da yayınlanmıştır.  

2 yorum:

 1. Merhaba;

  Otellerde ve diğer turizm işletmelerinde mobil uygulama kullanımının yaratacağı faydalarla ilgili çok güzel bir yazı olmuş, elinize sağlık.

  Biz de oteller için mobil uygulamalar geliştiren bir şirketiz ve son zamanlarda daha fazla otelin mobil uygulama yaptırdığını gözlemliyoruz.

  Yazınızda da belirttiğiniz gibi her şeyden önce bir MUP (Mobil Uygulama Planı) yaparak projeye başlamak en doğru yaklaşım olacaktır.

  İyi günler,
  Saygılarımla,

  Erol Kabadayı
  http://www.mobiroller.com
  http://blog.mobiroller.com

  YanıtlaSil