26 Ekim 2010 Salı

Otel Odasını Açık Artırmada Almak...

Turizm sektöründe otel odalarının tüketicilere ulaştırılmasında teknolojik gelişmeler ve tüketicilerin satın alma davranışlarının değişmesi ile birlikte dağıtım kanalları da değişmeye başladı. Daha doğrusu yeni dağıtım kanalları oluştu. Artık, kalacağımız lüks otel odalarını çok uygun fiyatlara açık artırma mantığı ile çalışan sistemler üzerinden kolaylıkla satın alabiliriz...

2010 yılı içerisinde otel odalarının satılması noktasında gözlemlediğim temel iki değişik sistem oldu. Bunlardan birincisi ve belki bir başka yazı konusu olan özel alış veriş (private sales) siteleri ve diğeri ise teklifler  ile otel odalarını satan bir nevi "açık artırma" siteleri..

Otel odalarını açık artırmalar ile tüketicilere ulaştıran uluslararası alana açılmış iki temel siteden bahsedilebilir. Bunlar Off & Away ve itsyBid web siteleridir. 

Sitelerin işleyiş prensipleri bir birlerine çok benzeyen bu uygulamaların temel mantığı üç aşamada gerçekleşiyor. 
  • 1-İlk aşamada üye olarak kayıt olunması gerekiyor.
  • 2-İkinci aşamada açık artırmaya katılabilmek için teklif/kredi satın   alıyorsunuz. Aç ık artırmalar 0 $'dan başlıyor (Off & Away'da 0,10 $). Yeni bir teklif artırımı için sadece 1 sent yeterli oluyor ve her teklife 20 saniyelik zaman eklenebiliyor ki başkaları da teklif verebilsin.  
  • 3-Üçüncü aşamada ise, süre dolduğunda en son teklif veren kazanıyor. Eğer kazanan siz değilseniz açık artırmada kullandığın teklifler diğer odaları indirimli satın almak için krediye dönüştürülüyor. Off & Away'de bu süre 30 gün ile sınırlandırılmış. itsyBid'in çalışma sistemini buradan ve Off & Away'in çalışma şeklini ise buradan inceleyebilirsiniz. 


Elbetteki tüm odalar çok düşük fiyatlar ile satılmıyor ama bu sistemler ile satılan bazı lüks odaların gerçek ve açık artırma ile satılan  fiyatlarına bakıldığında bu tarz uygulamaların yaygınlaşabileceği söyleyebilir. 
Her iki web sitesi de şimdilik sadece ABD'de hizmet veriyor. Benzer uygulamalar ile belki yakın zamanda ülkemizde de karşılaşabiliriz....

Bu yazı Murat Bayram tarafından www.yasasinturizm.com'da yayınlanmıştır.  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder