9 Ekim 2010 Cumartesi

Destinasyon Pazarlamasında Mobil Uygulamalar

Dünya genelindeki eğilimler göstermektedir ki mobil cihazların kullanımı günlük yaşamımızda giderek artmaktadır. Bu nedenle gün geçmiyor ki yeni bir iPhone uygulaması lanse edilmesin. Özellikle turizm ve seyahat kategorisindeki yenilikler turistlerin gezilerini oldukça kolaylaştırmaktadır..


Usa Today gazetesindeki bir yazıyı okuyunca haberim oldu bu yeni uygulamadan. Courtesy Ulusal Parkları Koruma Birliği'nin geliştirdiği bir iPhone/iPad uygulaması ile artık yanınızda basılı materyal taşımanıza gerek kalmıyor. 

Ziyaret ettiğiniz ulusal park ile ilgili tüm bilgilerin kolayca bulunduğu bu uygulama ile park içerisindeki tüm flora ve fauna hakkında bilgi edinebilir, yönünüzü kolayca bulabilirsiniz. 

Bu haberi okuyunca aynı uygulamanın ülkemizdeki milli parklar içinde yapılması halinde ne kadar güzel olacağını düşündüm. Aslında sadece milli parklar için değil. Şu an bir çok tarihi ve doğal güzelliğimizin bulunduğu yerlerde yeterli tabelalar bulunmuyor. Bulunanlarda ise detaylı bilgi yer almıyor. 

"Turistik yerlerde tabelaların yine olması fakat artık çağa ayak uydurarak bu tabelalar üzerinde o yere ait detaylı bilgiyi içeren ücretsiz uygulamanın (app) ismini ve cep telefonunuza nereden indirilebileceğini gösteren bilgilere yer verilmelidir. Böylece gelen turistlerin kolayca bilgi sahibi olabilecekleri gibi doğru bilginin yayılması da sağlanmış olabilecektir...."
Ayrıca turistik zenginliklerimizin bu tarz uygulamalar ile dijital bilgilerinin oluşturulması sağlanmış olacak bu da kullanıcılar tarafından doğal, tarihi ve kültürel zenginliklerimizin sosyal medya araçlarında daha kolay paylaşılabilir olmasını sağlayacaktır.  
Houston Hayvanat bahçesinin kullandığı mobil uygulama

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder