6 Ekim 2010 Çarşamba

Destinasyon Pazarlamasında iPhone ve iPad Uygulamaları

Tüketicilerin akıllı cihazlara olan ilgilisi doğrultusunda bir çok işletme kendilerini daha ulaşılabilir kılmak amacıyla yeni uygulamalar geliştirmektedirler. Özellikle iPhone ve iPad cihazlarının ilgiyle kullanılmaya başlaması ile bir çok app (uygulama) oluşturulmaya başlandı. Artık görüyoruz ki sadece işletmeler değil vizyon sahibi bazı ülkeler de destinasyonları için bazı yenilikler yapabiliyorlarmış...


Bence turizm olgusunun merkeze aldığı iki şey var. Bunlardan bir tanesi insan diğeri ise bilgidir. Bilginin turizmin merkezinde olmasından dolayı turizmin teknoloji ile yakın bir ilişkisi vardır. 


Turizm ve seyahat sektöründe faaliyet gösteren işletmeler genellikle bu özelliğin hakkını vermektedirler. Fakat iş özel sektörden kamuya kayınca biraz değişmekte, kamu özel sektöre oranla teknolojiyi kullanmada geri kalabilmektedir. 

Yakın bir zamanda Apple Store'da yer almasıyla haberdar olduğumuz bir uygulama artık vizyon sahibi bazı ülkelerin de olduğunu ispatlamış oldu. 

2020 yılında internete bağlanma araçlarında birinci sırada mobil cihazların olacağı tahmin edilirken destinasyonların tanıtımında bu cihazların ihmal edilmesi doğru olmasa gerek. 

Bu noktayı gözden kaçırmayan İsrail Turizm Bakanlığı iPhone ve iPad cihazları için bir uygulama geliştirdi. Kullanımı gayet kolay olan bu uygulama ile kullanıcılar İsrail'deki (a) turistik yerler, (b) konaklama işletmeleri, (c) ulaşım bilgileri, (d) etkinlikler hakkında bilgi sahibi olabilmektedirler. Ayrıca kullanıcılar, tavsiye edilen güzergahları da değerlendirerek kolayca gezi planları oluşturabilmektedirler.

Destinasyonların pazarlamasında teknolojinin etkisi giderek artacaktır. Önemli olan bu değişimin farkına varmak, izlemek, uyum sağlamak ve harekete geçebilmektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder