8 Eylül 2010 Çarşamba

YouTube Gezi ve Seyahat Kanalı Faaliyette

Sosyal medyanın etkisiyle birlikte video paylaşım sitelerinin önemi giderek artıyor. Özellikle YouTube'nın kendi sahasında bir numara olması, Google'dan sonra en çok arama yapılan arama motoru olması gibi özellikleri ile karşımıza çıkan ve ülkemizde hala yasaklı olan YouTube ilk resmi seyahat kanalını faaliyete alarak bir yeniliğe daha imza attı. 
Norwegian Cruise Line ile işbirliğine giderek yayına aldığı "YouTube Vacationer" isimli kanalı ile kullanıcılar bazı destinasyonlara (Karayipler, Avrupa, Amerika ve Kanada vb.) ait tatil videolarına ulaşabiliyorlar. İsteyen kullanıcılar da kendi videoların yükleyebiliyorlar.
Kullanıcılara 'iyi bir seyahatten esinlenerek' tatillerini planlamalarını amaçlayan kanal kısa sürede fenomen hale gelebilir. Seyahat kararı vermek isteyenlerin ilgili destinasyon ait gerçek tatilcilerden gelen videoları izlemesi ve buna göre seçim yapmalarını kolaylaştıracaktır. 
Hali hazırda YouTube başta olmak üzere bir çok video paylaşım sitesinde benzer videolara ulaşmak mümkün olmakla birlikte YouTube tarafından resmi bir seyahat kanalının oluşturulması ve ilgili tüm videoların burada izlenebilecek olması gayet güzel.. 
Ayırca YouTube'nın Google'a ait olduğunu ve Google önceki bazı alımları ve faaliyetleri ile turizm ve seyahat sektörüne hiç de uzak durmadığını düşündüğümüzde dikkatle izlenmesi gereken bir durum olduğunu düşünüyorum... Özellikle destinasyon pazarlaması için yeni fırsatlar oluşturacağı kanaatindeyim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder