6 Eylül 2010 Pazartesi

Turistlerin Facebook'u: Tripatini


Bazı uzmanlar, çağımızı "sosyal ağ çağı" olarak nitelendiriyorlar. Bunun ispatlarından biri de Facebook'un 500 milyon üye sayısını geçmesi ve şu an dünyanın üçüncü büyük ülkesi :) haline gelmesidir. 

Elbette ki facebook'un halihazırdaki bazı uygulamaları turizm ve seyahati etkilemekte ve değiştirmekte olsa bile sadece turizm ve seyahat odaklı bir çok sosyal ağ da gezginler tarafından tercih edilmekte ve öncelikli olarak kullanılmaktadır. Bunlardan bir tanesi ve diğer sosyal ağlardan farklılaşan yönüyle Tiripatini isimli sosyal ağ...


New York Post gazetesi tarafından "Turistler için Facebook" olarak tanıtılan sosyal ağın temel amacı turistleri, yazarları, seyahat acentalarını, yerel uzmanları ve dahi uçuş görevlilerini ve diğer turizm sektörü uzmanlarını bir araya getirmek ve iletişim halinde kalmalarını sağlamaktır. Tripatini, şuan 250 farklı destinasyona odaklanmış gerçekten büyük bir turizm sosyal ağıdır. 

Tripatini üyeleri sektöre hakim ve tecrübeli uzmanlar ile görüşerek gerçekten bir turistin ihtiyaç duyduğu bilgilere kolayca sahip olabilmektedirler. 

Facebook'ta olduğu gibi sizi takip edenler veya sizin takip ettikleriniz ile kolayca bilgi alabilirsiniz.  Bu durumda da sadece ağınızdaki arkadaşlardan değil alanında uzman kişilerden de kolaylıkla bilgi alabilirsiniz. Böylelikle sektör profesyonelleri kendi hizmetleri ile alakalı danışmanlık yaparak kendi ürün ve hizmetleri için takipçilerini oluşturmaktadırlar. 
Tripatini'nin diğer sosyal ağlardan ayıran temel özelliklerinden biri olan "Bir Seyahat Uzmanına Sor" uygulamasıdır. Forum şeklinde çalışan bu özelliği isterseniz web sitenize ekleyebileceğiniz gibi isterseniz bilgisayarınıza da indirerek kullanabilir ve ihtiyaç duyduğunuzda ilgili uzmana soru yöneltebilirsiniz.

Tripatini turistler ile profesyoneller arasındaki geleneksel bariyerleri kaldırarak, destinasyonların öne çıkan yönleri/yerleri, kullanıcı merkezli blogları, resimleri ve her geçen büyüyen topluluktan akan haberleri bilgi verici bir içerik olarak sunmaktadır. 

Şimdilik her ne kadar TripAdvisor bu alanın lideri olsa da. TripAdvisor'un yaptığı işi farklılaştırarak yapmak isteyen Tripatini belki TripAdvisor'a rakip olabilir...  
 Sitenin facebook sayfasına buradan ve twitter sayfasına da buradan ulaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder