7 Eylül 2010 Salı

Otel Facebook Sayfalarında İndirim Kuponları


Otel işletmelerinin Facebook sayfalarına eklenen bir çok yeni özellik ile giderek zenginleşmesi ve kullanıcıların da artan bir oranla otellerin Facebook sayfalarını takip etmesi ile bir nevi "üretici ile tüketici" bir araya gelmektedir. Sosyal medyanın zenginliğini, markalarının üzerine olumlu etkisini ve tüketicileri ile güçlü ilişkiler kurmasına fayda sağladığını fark eden otel işletmeleri, bu durumu fırsata çevirmek ve bu ilişkileri artırmak için yeni uygulamaları Facebook üzerinden faaliyete geçirmektedirler. 

Farklı sektörlerdeki işletmelerin sosyal medya üzerinden değişik kampanyalar yürütmekte olduğu malum. Son zamanlarda turizm ve seyahat işletmelerinin de bu mecraya kaydıklarını biliyoruz. Özellikle twitter üzerinden gerçekleştirilen ve twitter için de örnek çalışmalardan olan JetBlue örneği bunlardan bir tanesidir. 

Facebook'un yarım milyarı aşan kullanıcı sayısı da göz önüne alındığında otel işletmelerinin öncelikli olarak kampanyalarını Facebook üzerinden yürüttükleri söylenebilir. Elbetteki diğer sosyal ağlarla da bu kampanyalar desteklenmektedir. Bu bağlamda Facebook üzerinden indirim kuponları vererek kampanya yürüten iki otel işletmesi dikkat çekmektedir. Bunlar:

Uluslararası zincir otel işletmesi Marriott'ın bir iştiraki olan işletme Facebook "fan"larının sayısının 2.000 kullanıcıya ulaşması nedeniyle "fan"larına 20 $ indirim kuponu vermektedir. Marco Island Marriott Resort & Spa'dan bu indirimi kazanabilmek için sadece işletmenin Facebook sayfasında fan olmak yeterli diğer bir değişle 'Like' butonuna tıklamak yeterli. Üye olmayanlar hemen 'Like' butonuna tıklayarak indirim hakkını kazanabiliyorlar. Göze çarpan tek şart 18 yaşını doldurmuş olmak.. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Facebook sayfasından indirim kuponu veren diğer bir otel işletmesi ise Marina Resort takipçilerine 25$  indirim vermektedir. 31 Ağustos 2010'da başlayan kampanya 30 Eylül 2010'a kadar devam edecektir. Kampanya detaylarına ve otel işletmesinin Facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. 
Facebook promosyon uygulamaları sayfasından yaptığım sorgulama neticesinde Seyahat kategorisinde sadece yukarıdaki iki işletme bulunduğunu da ayrıca belirtmek isterim. Tabi ki sosyal ağlarda yürütülen çalışmalar sadece indirim kuponları ile sınırlı değildir. Farklı bir çok uygulama sosyal ağ kullanıcıları ile buluşmaktadır. Bunları da inşallah başka bir yazıda inceleriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder