2 Eylül 2010 Perşembe

Mobil Seyehat: Seyahat Süreci Değişiyor

ABD'de bulunan cep telefonlarından hen 10 tanesinden üçü internet bağlantılı "akıllı telefon" olarak adlandırılan cihazlardan (iPhone, Blackberry vb.) oluşmaktadır. Bu durumda turizm sektörü uzmanlarının şu soruyu sorması gerekir: "Tüketiciler ellerindeki bu cihazları turizm ve seyahat odaklı bilgi alırken, ilgili işlemleri planlarken, satın alma işlemini gerçekleştirirken ve bu bilgileri paylaşırken nası kullanmaktadırlar?"Bu sorunun cevabını Ypartnership/Harrison Group tarafından gerçekleştirilen ve "2010 Portrait of American TravelersSM" isimli çalışmadan öğrenebiliriz. Bu çalışmayı özetleyen ve aşağıda gösterilen tabloya  göre:
  1. Her on seyahat edenden ikisi seyahat ilişkili uygulamayı (application) akıllı telefonlarına indirmektedir. 
  2. Seyahat edenlerin % 47'si cep telefonundaki GPS fonksiyonu kullanarak destinasyonu gezmektedir.
  3. % 46'sı bu telefonlarını uçuş bilgisi ve fiyat aramada kullanmaktadır.
  4. % 29'u akıllı telefonları ile uçak ve otel "fiyatlarını karşılaştırmak" için kullanmaktadır. 
  5. % 28'i de  bu telefonları kullanarak seyahatlerine ait bilgileri ve fotoğrafları paylaşmaktadır.
  6. % 18'i uçak ve konaklama rezervasyonlarını bu cihazlarla yapmaktadır.
  7. % 15'i cihazlarında ziyaret ettikleri destinasyona ait yapılacak ve görülecek işlemler hakkında bilgi sağlayan "sanal rehberleri" kullanmaktadır.
Cep telefonları, 2020 yılında internete erişimde kullanılan cihazlar içinde ilk sırada yer alacak olmasına yönelik tahminler ve yukarıdaki tablo/araştırma göz önüne alındığında "mobil cihazlar önümüzdeki yıllarda turizm ve seyahat hizmetlerinin satışı ve dağıtımında artan bir öneme sahip olacaktır diyebiliriz."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder