19 Ağustos 2010 Perşembe

Lokasyon Tabanlı Sosyal Ağlar ve Turizm Sektörü

Sosyal ağlara olan ilginin en büyük kanıtı Facebook'un yarım milyar kullanıcıya ulaşmış olmasıdır. Diğer taraftan twitter ve diğer uygulamalara da büyük bir ilgi olduğu ortada. Tüm bu gelişmelerin yanı sıra son zamanlarda işletmelerin yöneldiği yeni bir mecra daha var...
Her üç kişiden ikisinin cep telefonuna sahip olması ve bununla birlikte akıllı telefon kullanımının artması ile birlikte popülerliği artan "Lokasyon Tabanlı Sosyal Ağlar" turizm sektörünü de etkilemeye başladı..

20 milyon dolarlık bir potansiyele sahip Lokasyon tabanlı sosyal ağlar pazarının dünya genelinde önde gelen en büyük üç oyuncusunu
 • Foursquare
 • Gowalla
 • My town oluşturmaktadır. 

Foursquare, 2009 yılında kurulmuştur. Şuan bir milyondan fazla kullanıcı bulunmaktadır. Kullanıcılar lokal işletmelere, barlara ve restoranlara check-in yaparak, arkadaşlarıyla buluşabilmekte ve işletmelere check-in yapma sıklıklarına göre işletmenin 'mayor'u olarak bazı teşvikleri, indirimleri kazanabilmektedirler. Ayrıca Foursquare'nin en önemli özelliklerinden biri de kentleri için rehber sunuyor olmasıdır. 


Gowalla, 2007 yılında kurulmuş olmasına ve Foursquare'nin (şimdilik) en yakın rakibi olmasına rağmen kullanıcısı sayısı 250.000 civarındadır. Gowalla da benzer özelliklere sahip olmakla birlikte sosyal oyun fikri ile daha çok tanınmaktadır. Gowallanın en büyük sınırlılığı sadece BlacBerry'lerden ulaşımın olabilmesidir. 


My Town da 2007 yılında Booyah şirketi tarafından kurulmuş ve iPhone uygulamaları arasında hemen popüler hale gelmiştir. My Town'un kullanıcı sayısı yukarıdaki her iki sistemden daha fazladır. Şimdilik kullanıcı sayısı 2 milyon dolaylarındadır. My Town kullanıcılarına diğer uygulamalardan farklı olarak sanal paralar ile alışveriş yapmalarına olanak sunmaktadır. Sisteme sadece iPhone telefonlar üzerinden ulaşılabilmektedir. 

Genel bir değerlendirme yaptığımızda Foursquare'ye işletmelerin daha fazla ilgi gösterdikleri görülmektedir. İşletmelerin yaptığı pazarlama uygulamaların odak noktasında bulunmaktadır. Özellikle turizm odaklı olanlar...

Bu nedenle Foursquare sektörün öncüsü konumundadır ve daha ticaridir diyebiliriz. Gowalla ise kullanıcıları arasında diğerlerine oranla daha sosyal ilişkiler sunmaktadır. My Town ise lokasyon tabanlı bir oyun gibi algılanmaktadır diyebiliriz..Ayrıca kullanım kolaylığı noktasında yine Foursquare'nin önde olduğu söylenebilecektir. Burada bahsetmediğimiz diğer bazı uygulamalar ise şunlardır:
 • Where.com
 • Brightkite
 • Geodelic
 • Lopt
 • Yelp
 • Googlelatitude
Bu nedenle aşağıda verdiğimiz bazı örnekleri Foursquare odaklı seçmiş bulunmaktayım.

InterContinental Grubu check-in olanlara sadakat programını entegre ederek misafirlerine 50 Club puan veriyor. Benzer şekilde Luxury Viceroy otelleri de  twitter ve Foursquare kullanıcılarına % 20 indirim sunuyor. Önceki uygulamalardan bir tanesi de Soha Grand ve Tribeca Grand otellerine aitti. 


Yeni Zelanda  havayolu da başlattığı bir kampanya ile uçtuğu havalimanlara Foursquare üzerinden check in olanlara yönelik bir kampanya başlattı. Seçtiği havalimanlara mayor olan yolcularını özel Lounge’larında ağırlıyor ve 100 "Havanoktası doları" kazanabiliyorlar. Loungelardan faydalanabilmek için 300 Havanoktası doları gerekiyor.

Destinasyonlara baktığımızda ise bir çok destinasyonun resmi turizm ofislerinin lokasyon tabanlı servislerde bulunduğu ve profesyonelce çalışmalar yürüttüğü görülüyor. Bunlardan bazılarına şunlardır:

 • Chicago,   Explore Chicago web sitesinde tanıtımı yapılan uygulamaya buradan ulaşabilir ve inceleyebilirsiniz. 


 • Pennsylvania'ya ait uygulama hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. 

Diğer destinasyonlar ise şunlardır:
 • Los Angeles
Lokasyon tabanlı servisler ülkemizde şu an için popüler değil ama inanın uluslararası alanda çok rağbet görüyorlar...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder