27 Ağustos 2010 Cuma

Google Gerçek Zamanlı Arama Motoru Turizm Sektörünü Etkileyecek

Google, "Google Gerçek Zamanlı Arama" olarak nitelendirilen hizmeti ile kullanıcılar, klasik arama motorunun dışına çıkarak istedikleri konu hakkında o anda sosyal medyada konuşulan konulara kolaylıkla ulaşabilecekler...Google daha önce ilk kez duyurduğu gerçek zamanlı arama çalışmalarının ardından bu işi neticelendirerek resmi adı "Google Realtime" olan faaliyetini lanse etmiş oldu
Bu özellik ile sosyal medyada yer alan konulara anlık olarak ulaşabiliyorsunuz. Bir çok durumu değiştireceğe benzeyen uygulama ile aramalarınızın sonuçlarını modifiye edebileceğiniz gibi, sosyal ağlardan gelen içerikleri lokasyonlara göre de sınırlandırabilirsiniz. Ayrıca güncellemeleri resimli olanlar veya olmayanlar diye ayırarak daha sağlıklı sonuçlara ulaşmanız mümkün..

Elbette çok yeni olan (26/08/2010) bu hizmetin duyurulması birçok iş ve işlemin yapılmasını etkileyecektir. Özellikle kullanıcı yorumlarının satın alma davranışını derinden etkilediği sektörlerde... Turizm ve seyahat odaklı ürün/hizmet alımlarında tüketicilerin giderek mobilize olmaları ve interneti aktif kullanan bireylere dönüştüğü de düşünüldüğünde Google'nun bu arama motoru, turizm sektörü için hem fırsatları hem de tehlikeleri bir arada getiriyor diyebiliriz. 

Tüketiciler tercihleri öncesi herhangi bir otelin  ismini kolaylıkla aratarak anlık olarak diğer tüketicilerin fikirlerine, yorumlarına ve derecelendirmelerine ulaşmış olabilecektir. Aslında Google çoktan beri TripAdvisor'un içeriğini arama sonuçlarında gösteriyor. Fakat bu anlık arama hizmeti ile sonuçlar sadece bir kaynaktan değil sistemin taradığı tüm sosyal ağlardan beslenmektedir. 

Dolayısıyla bir otel işletmesinden memnun kalmayan birisinin kendi profilinde paylaştığı bir yorumu anlık olarak birileri görebileceği gibi otel işletmesinin kendi profilinde paylaştığı fiyat indirimleri veya kampanyaları da tüketiciler görebilecektir. 
Antalya'da bulunan Mardan Palace oteline ait anlık arama sonuçları
Ayrıca sosyal ağların bir elden Google gibi bu işin öncüsü ve en büyüğü olan bir şirket tarafından taranması (çünkü belli başlı sosyal ağları tarayan bazı uygulamalar hali hazırda mevcut...) ile turizm ve seyahat sektöründe aracı işletmeleri de zora sokacağa benziyor...Artık tüm işletmeler sosyal ağları daha yakından takip etmek zorunda...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder