11 Temmuz 2010 Pazar

Turizm Sektörü İçin Sosyal Medya'da İzlenmesi Gereken Dört Adım

Sosyal medya araçları kullanılarak yaratılan başarı hikayelerine her geçen gün yeni bir tanesi ekleniyor. Böyle olunca da işletmeler tarafından sosyal medyaya olan ilgili artarak devam ediyor. Peki işletmeler özellikle de turizm sektöründe bulunanlar tam olarak ne yapacaklarını biliyorlar mı?


Sosyal medya doğru kullanıldığında (Jet Blue örneğinde olduğu gibi) milyonlarca kişiyle etkileşime geçebilirsiniz. Ama tam tersi olduğunda (Dave Carroll ve United Airlines örneğinde olduğu gibi) da milyonlarca dolar zarara uğrayabilirsiniz. 

Sosyal atmosferde beklenmedik durumlarla karşılaşmamak ve kâr edelim derken zarar etmek için dikkat edilmesi gereken daha doğrusu izlenmesi gereken bazı adımlar olduğunu unutmamalıyız. Erik Qualman tarafından yazılan kitapta da bahsedilen adımları yazmadan önce sosyal medyada var olmak isteyen tüm işletmeler (hatta kişiler) öncelikle kendilerine şunu sormalıdırlar:
Gerçekten sosyal medyada yer almayı, sosyal ağlarda konuşmayı ve konuşulmayı istiyorlar mı? En önemlisi de markaları hakkında konuşulan gerçekleri duymaya hazırlar mı? Çünkü gerçekleri herkes kaldıramayacaktır....
Yukarıdaki soruya cevap olarak evet diyenler için aşağıdaki şekilde de görüldüğü üzere sosyal medyada izlemeleri gereken dört önemli adım olarak şunları söyleyebiliriz:

  1. Dinlemek: Markanız hakkında "konuşanları" yani mevcut ve potansiyel tüketicilerinizi ve "konuşulanları" dinlemelisiniz.
  2. Etkileşime geçmek: Konuşmalara katılarak tüketicilerle etkileşime geçmelisiniz.
  3. Tepki vermek: Geri dönüşümlere dayanarak hizmetlerinizi yeniden düzenlemelisiniz.
  4. Satış: Eğer dinler, etkileşime geçer ve beklenen tepkiyi verirseniz satış, çok fazla caba harcamadan gerçekleşecektir. 
Yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi işletmenin izlediği adımlar ve bu adımlara karşılık tüketicilerin de izlediği adımlar görülmektedir. Buna bakacak olursak tüketiciler de:

  1. İşletmeyi dinlemekte, satış ile nelere kavuşacağını, ne satın alacağını öğrenebilmektedir.
  2. Seyahat ederek (satın alarak) etkileşime geçmekte
  3. Tepki vermektedir. Verilen tepkiler olumlu olabileceği gibi olumsuz da olabilir. 
  4. Tüketicinin markaya ilişkin deneyimi markayı satıp satmayacağını belirleyecektir. Ağızdan ağıza pazarlama bu noktada devreye girmektedir.
Aslında yukarıda yazdığım toplam sekiz maddeyi derinlemesine incelememiz gerekmektedir. İnşallah bir başka yazıda...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder