10 Temmuz 2010 Cumartesi

Sosyal Ağlar ve Şeffaflık: BMI Hava Yolları Örneği

Avrupa merkezli BMI hava yolları tüketicilerine uçacakları destinasyonlar hakkında twitter aracılığı ile anlık ve kontrolsüz (denetimsiz) bilgiler sağlıyor.BMI veya açılımı ile British Midland International veya önceki ismiyle British Midland Airways Londra Heatthrow merkezli uçuşlarda ikinci büyük hava yolu işletmesi konumundadır. Dünyanın önde gelen hava yolu şirketlerinden biri olan Lufthansa ailesine dahil olan BMI, Star Alliance üyesidir. Bundan 70 yıl önce faaliyetlerine başlamış olan işletme İngiltere, Avrupa, Ortadoğu, Africa, Asya ve Sudi Arabistan'da olmak üzere 46 hava alanına haftalık yaklaşık 1,700 uçuş sağlamaktadır. 

Aslında ilgi çekici olan yukarıda yazdıklarımdan hiçbirisi. Sadece işletmeyi tanıtmak ve bu kadar büyük bir işletmenin denemeye çalıştığı uygulamayla aldığı riski gösterebilmek için kısa bilgiler vermek istedim. 


BMI hava yolları diğer hava yolları gibi tüketicilerine destinasyonlar hakkında kısa, güncel ve faydalı bilgiler sunmaktadır. Bir nevi ülke, şehir rehberleri gibi isimlendirebileceğimiz bu uygulamalar hemen hemen her hava yolu şirketinin web sitesinde bulunabilmektedir[Thy için buraya tıklayınız]. 

BMI ise destinasyonlar hakkında ya statik bilgiler sunmaktan sıkılmış olacak  ya da çağımıza ayak uydurarak sosyal ağlardan faydalanmak istemiş olacak ki web sayfasının ilgili bölümünde destinasyon ile ilgili bilgilerin yanında anlık olarak akan tweetler bulunmaktadır.  
Şekilde Viyana'ya ait bilgiler görülmektedir.
İşletmenin uçuş & hava alanı bilgisi kısmından ulaşılabilen rehber kısmında uçulacak destinasyon seçildikten sonra gelen ekranda 
  • (1) google maps ile desteklenmiş bir interaktif harita
  • (2) destinasyona ait yeme-içme, hava durumu ve para birimi vb.gibi bilgiler 
  • (3) ekranın sağ tarafında ise anlık olarak güncellenen ve destinasyona ait twitter kullanıcıların yazdığı görüşler bulunmaktadır. 
BMI'nin tweetleri nasıl kontrol ettiğini veya nasıl seçtiğini bilmiyorum ama uygunsuz bir tweet her an ekranın sağ tarafında görülebilir.

Bu uygulama ile tüketiciler hem biletlerini satın alırken hem de bilgi sahibi oluyorlar. Twitter'ın işleyişi de göz önüne alındığında tüketiciler, sadece statik bilgilere değil milyonlarca kullanıcıya ait canlı, akan bilgilere de kavuşmuş olacaktırlar. 

İşletmenin kullanışlı tasarlanmış web sayfasında dikkat çeken diğer bir uygulama da arka fon resimlerinin flickr'dan sağlanıyor olmasıdır. Her yeni bir sayfaya girdiğinizde arka fon resmi değişmekte ve yeni bir resim yüklenmektedir. Flickr'dan sağlanan resimlere ait bilgiler (resmin kimin tarafından siteye yüklendiği) web sitesinin sol alt kısmında gösterilmektedir. Aşağıdaki resimde bunu görebilirsiniz. 

Sosyal ağların giderek tüm işletme biçimlerine entegre olduğunu görüyoruz. Elbetteki bazen istenmedik durumlarla karşılaşılabilir. Fakat sosyal ağların artan bu kullanımının, açıklık ve şeffaflığı desteklediğini unutmayalım. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder