1 Temmuz 2010 Perşembe

Mobil Otel Web Siteleri İhmal Mi Ediliyor?

Dünya genelinde 4 milyar cep telefonu kullanıcısı varken ve 2020 yılında internete bağlanmadaki temel yöntemin cep telefonları ve mobil cihazlar olacağı tahminleri yapılıyor iken acaba otel işletmeleri web sitelerini neden mobil özellik kazandır mıyorlar?2009 yılında mobil web sitelerinden yapılan rezervasyonların toplam tutarı 160 milyon $ civarında gerçekleşmiştir. 2020 yılında internete bağlanmada birinci araç olarak mobil cihazların olacağı da tartışılıyorken otel işletmeleri artık mobil web siteleri oluşturmalıdırlar. Gerçi ülkemizdeki otel web siteleri üzerine yapılan detaylı araştırmalar da göstermektedir ki web sitelerinin çoğunluğu durağan özellik göstermektedir. Web 2.0 tabanlı ve sosyal medya özelliklerini adapte etmiş örnekler ise yok denilecek kadar azdır. Fakat bu noktada ortaya  koyulan çabalar dikkate alındığında teknolojiyi en kısa sürede adapte edebilen sektörlerden birisi olan turizm, bu kısıtlamaları kısa sürede aşabilecektir. 


Tüketicilerin satın alma öncesi, esnası ve sonrasında artan bir oranla internette  vakit geçirdiği de düşünüldüğünde tüketicilere ulaşmada kullanılabilecek her araç dikkate alınmalıdır. Peki asıl soru şu: Türkiye'de olmasa bile Dünya genelinden bir çok uygulama (application) varken ayrıca mobil web sitesine ihtiyaç var mıdır? Bence..

  • Her iki uygulamanın da kolaylıkları olmasına karşın mobil websiteleri akıllı telefonlara indirilip kullanılan uygulamalardan biraz daha güncel tutulabilmektedir.
  • Ayrıca bu uygulamalarını herkes tarafından kullanılmadığı da göz önüne alındığında elindeki cep telefonu ile bağlanan kişiye zorlanmayacağı bir ekran görüntüsü sunmak faydalı olacaktır.
Peki oteller için ideal bir mobil web sitesi nasıl olmalıdır? 
  1. Öncelikle basit olmalıdır.
  2. Yönlendirmesi (navigate) kolay olmalıdır.
  3. Hantal görseller kullanılmamalıdır.
  4. Sadece gerekli bilgiler sunulmalıdır.
  5. Popüler cihazların (iPhone, BlackBerry, NexusOne vb.) sistemleri ile uyumlu olmalıdır.
Kısacası otelin mobil web sitesi otel ile ilgili gerekli temel bilgileri sunmalıdır. Kullanıcılar yapmak istedikleri işlemlere (özellikler rezervasyon) kolayca ulaşabilmeli ve yapabilmelidir. 

Mobil web sitesi faaliyete geçirilmeden normal web sitesinin günümüzün tüketici beklentileri doğrultusunda sosyalleştirilmesi de önem arz etmektedir. Ancak bu uygulamadan sonra otel işletmelerin mobil web siteleri bir anlam ifade edebilecektir. Bundan sonra belki de her otel işletmesi kendine ait bir uygulama oluşturacak ve kullanıcılar telefonlarına indirerek bu uygulamayı kullanabilecektir. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder