6 Temmuz 2010 Salı

iPad'in Turizm Sektöründe Kullanımı Artıyor

Turizm ilişkili iPhone uygulamalarının dünya genelinde popüler bir şekilde kullanılmasının ardından diğer bir Apple ürünü olan ve ülkemizde de kısa bir süre içinde kullanımının yaygınlaşacağını düşündüğümüz iPad'in turizm sektöründe etkin bir şekilde kullanılmaya başlandığını görmekteyiz. 

Gün geçmiyor ki turizm odaklı yeni bir teknolojik gelişim olmasın. iPad'in Steve Jobs tarafından dünya kamuoyuna tanıtılmasının ardından kullanıcılar tarafından yoğun bir şekilde talep görmüştü. Apple'nin 22 Haziran 2010 tarihinde yaptığı bir açıklamaya göre 80 günde üç milyon iPad satılmıştır. iPad kullanıcılarının oranı artınca da bazı işletmeler artan bu oranı göz önüne alarak bazı uygulamalar gerçekleştirmiş bulunmaktadırlar. Burada bir havacılık, bir konaklama ve son olarak da restoranlarda kullanılan yeni iPad uygulamalarına yer vermiş bulunmaktayız. 

Bunlardan havacılık sektöründe kullanılan bir tanesi Malezya Hava yollarının SITA adlı hava yollarına bilgi ve iletişim çözümleri sunan bir firma ile birlikte geliştirdikleri dünyanın ilk self service iPad kiosklarıdır. 

Bu kiosklardan kullanıcılar rezervasyon yapabilmekte ve biletlerin ücretlerini kolayca ödeyebilmektedirler. Üç basit basımda (1) Uçuşların seçilmesi, (2) Kredi kartı ile ödemenin yapılması ve (3) Konfirmasyonun SMS veya e-posta ile bildirilmesi ile tamamlanmaktadır. 

Ayrıca kullanıcılar bu kiosklardan seferleri sorgulayarak uçaklarının durumlarını takip edebilmekte ve koltuklarını seçebilmektedirler. 
Şimdilik sadece Kuala Lumpur Havaalanında kullanılabilen MHkiosk (Malaysian Hospitality Kiosk) isimli bu uygulama ile yoğun saatlerde kuyrukların azaltılması hedeflenmektedir. Malezya Havayollarının mobil uygulamaları hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. 

Turizm sektöründe diğer bir iPad uygulaması ise Hong Kong'da bulunan Langham Palace Oteli'nin konuklarına ücretsiz iPad dolaşım imkanı sunmasıdır. Otel işletmesi konuklarına sunduğu iPadlerin içine (1) Hong Kong şehir rehberi, (2) Kanton lehçesinde (güney çin lehçesi) çok kullanılan kelimelerin İngilizce karşılıkları, (3) Hong Kong'un anlık haritası, (4) Kitle ulaşım araçlarının kullanımına yönelik faydalı bilgiler ve (5) hatta bölge yemekleriyle iyi gidebilecek şarap önerileri yüklemiş bulunmaktadır. 
Otelin teknoloji sever konukları 24 saat boyunca iPadleri ücretsiz olarak kullanabilmektedirler.

Ayrıca otel işletmesinin danışma görevlileri de konuklara yol  ve şehrin  görülmesi gereken yerlerini yine bu cihazlar üzerinden kolayca tarif edebilmektedirler. 

Bu yazımızda bahsedeceğimiz son bir uygulama ise Avustralya'da karşımıza çıkmaktadır. Kuzey Sidney'de bulunan Rydeges otelinde iPad bu kez karşımıza mönü olarak çıkmaktadır.
2 Haziran 2010 tarihinden itibaren otelin restoranında kullanılmaktadır. İnteraktif bu iPad mönüler konuklara siparişlerini görerek seçme imkanı sunmaktadır. 

Ayrıca konuklar siparişlerini doğrudan iPad aracılığı ile verebilmektedirler. İşletme 15 adet alarak kullanmaya başladığı iPad Mönülere kullanıcılar yemeklerini seçerken şarap önerebilecek yeni özellikler de  yüklemek istediklerini belirtiyorlar.
Bu yazıyı yazdıktan sonra New York'ta bulunan Jumeirah Essex House oteli de iPadleri şarap rehberi olarak kullanmaya başladıklarını duyurdular.. 


Benzer uygulamaların ülkemizde de görülmesi kanaatimce pek de uzak gözükmüyor. Bakalım bu tarz uygulamaları ilk hayata geçiren işletmeler hangileri olacak...

2 yorum:

  1. Merhaba,
    Son cümlenizdeki tahminde elbette haklı çıktınız. Bugün "FineDine Restoran Menüleri" olarak ürettiğimiz iPad menüleri kullanan yurt genelinde bir çok restoran, kafe, otel ve bar bulunuyor. Henüz başlangıç aşamasında ortaya koyduğunuz vizyon sebebiyle tebrik ederim. Saygılarımızla,

    FineDine Tablet Menü
    http://www.finedinemenu.com/

    YanıtlaSil