2 Temmuz 2010 Cuma

Google ve ITA Antlaşması Neleri Değiştirecek?


Google, 1 Temmuz 2010 tarihinde yaptığı açıklamayla uçuş bilgisi yazılım şirketi olan ITA'yı 700 milyon $ aldığını duyurdu.


Google, ITA yazılım şirketini satın almasıyla birlikte uçuş işlemlerini online yapan kişilere yeni ve daha kolay bir yol sunacağını belirtiyor. Google'nin gündem yaratan satın almalarından bir tanesi olarak da tanımlayabileceğimiz bu alım seyahat sektörünü derinden etkileyeceğe benziyor. 
Google'nın alım sürecinin başlamasıyla birlikte seyahat sektörün liderleri endişelerini belirtmeye  başlamışlardı. Aslında endişelenmeleri de gerekiyor. Daha önceki bir yazımızda da belirtiğimiz gibi Google, seyahat sektörünü yeniden şekillendirecek gibi. Sektörün endişesinin temel nedenini daha iyi anlayabilmek için ITA şirketini kısaca tanımak gerekir. 

"ITA yazılım şirketi, seyahat sektörü için yenilikçi çözümler üretmektedir. ITA'nın uçuş bilgilerini organize etmek için geliştirdiği QPX yazılım aracı dünya çapında faaliyet gösteren havayolu işletmeleri ve seyahat sektörü dağıtımcılarının önde gelenlerinden olan Alaska Havayolları, American Havayolları, Bing, Continental Havayolları, Hotwire, Kayak, Orbitz, Southwest Havayolları, TripAdvisor, United Airlines, US Havayolları, Virgin Atlantic Havayolları ve diğer bir çok işletme tarafından kullanılmaktadır. 1996 yılında kurulan ITA'nın merkezi ise Cambridge, Amerikadır" 

ITA'nın çözümleri ve bu çözümleri sunduğu örgütler göz önüne alınınca bu satın alma kararı bir çok Online Seyahat Acentası (OTA) ve Meta Arama (MetaSearch) hizmeti sunan işletme için büyük bir riskle  ve/veya güçlü bir rakiple karşılaşmak anlamına gelmektedir. Google belki gerçekten böyle düşündüğünden belki de sektörü ve önde gelen yatırımcıları sakinleştirmek adına "online seyahat alanındaki rekabeti korumakta kararlı olduğunu" üstüne basarak belirtiyor. Bu bağlamda Google, yaptığı resmi bir basın açıklamasıyla yapacaklarından ziyade "ne yapmayacağını" maddeler halinde belirtmiş oldu. Buna göre Google, 
  • Uçak bilet fiyatlarını ayarlamayacağını
  • Uçak bileti satmayacağını
  • Rakipleri saf dışı bırakmayacağını
  • Pazar paylarını değiştirmeyeceğini belirtmiş oldu. 
Elbette sadece uçuş arama bilgisi hizmeti sunan şirket ITA değil. Everbread, Amadeus, Sabre, Travelport ve Expedia's Best Fare Search (BFS) hizmeti benzer hizmeti sunan işletmelerden bazılarıdır. Yani çoklu bir alternatif bulunmakta. Fakat sorun tek bir kaynak olmayışından ziyade pazara Google gibi küresel ve girdiği sektörü yeniden şekillendirebilecek bir gücün girmesidir. 

Yukarıda online seyahat ekosistemini anlatan şemayı görmektesiniz. Şekli bir de Google'un dahil olmasıyla birlikte yorumlarsak acaba seyahat sektöründe neler değişecektir?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder