26 Haziran 2010 Cumartesi

Voyavo: Tatilinizi Arkadaşlarınızla Planlayın

Amerika (San Francisco) merkezli Voyavo sosyal seyahat platformu olarak faaliyet gösteren bir site olarak tatil planlamasına yeni bir yaklaşım getirmektedir.Voyavo, şirketleri ve gezginleri bir araya getiren interaktif bir sosyal seyahat platformu olarak tasarlanmıştır. Web 2.0 tabanlı çalışan ve seyahatin sosyal bir olgu olması temelinde faaliyet gösteren site, seyahat sürecinin planlanmasında sosyal paylaşımın kapasitesinin arttırılmasını ve basitleştirilmesini amaçlamaktadır. 
Voyavo, seyahat şirketlerini, tüketicileri, destinasyonları ve uygun fiyatları bir araya getiren online bir platform olarak tüketicilere, (a) seyahatlerini organize etmelerinde, (b) gezi planlarının detaylarını paylaşmalarında ve (c) arkadaşlarını (sosyal ağlardaki) planlama sürecine dahil/davet etmelerinde yardımcı olan bir web sitesidir. 
Siteden İstanbul İçin Yapılmış Bir Aramaya İlişkin Ekran Görüntüsü
Seyahat planlama süreci bir çok insan için uzun bir zaman almaktadır. Bilginin dağıtımının kolaylaşması bu süreci bir taraftan kolaylaştırmakta bir taraftan da zorlaştırmaktadır. Doğru ve işe yarayan bilgiye kısa sürede ulaşmak ise seyahat planlama sürecinin temel başlangıç noktasını oluşturmaktadır. Gidilecek yer, otel veya alınacak bilet için bir çok online arama yapılmakta (Google'nin yaptığı bir araştırmaya göre seyahat öncesi 22 arama yapılmaktadır.), fiyatlar karşılaştırılmakta ve bir çok not alınmaktadır.

Dolayısıyla basit gibi gözüken bu süreç komplike bir durum almaktadır. Bu noktada işe arkadaşlarımız, yakınlarımız veya ailemiz dahil olmaktadır. Özellikle de sosyal ağlardaki arkadaşlarımızın fikri önem arz etmektedir. Çünkü bu ağlardaki arkadaşlar sayesinde çok farklı öneri almanız ve bir çok soruya cevap bulmanız kolaylaşmaktadır.  

Voyavo da bu durumu iyi analiz edip uygulamayı başarmış bir sitedir. Siteye facebook, yahoo, google, twitter ve linkedin hesaplarınızla giriş yapabilmektesiniz ve gezilerinizi planlanlarken ister arkadaşlarınızla (facebook..) ister meslektaşlarınızla (linkedin..) fikir alışverişinizde bulunabilirsiniz.

Bu uygulamaya benzer bir çalışma daha önce facebook ve tiripadvisor arasında TripFriends ile faaliyete geçmişti. Sosyal ağlardaki üye sayılarının giderek artması bu tarz uygulamaların da sayısını artıracaktır. Bizden söylemesi..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder