29 Haziran 2010 Salı

TrustYou: Semantik Arama Teknolojisi

TrustYou semantik (anlamsal) arama teknolojisini kullanarak dünya genelinde 320 bin otele ait 20 milyon yorumu organize eden ilk site olarak karşımıza çıkmaktadır.


Kullanımda bir çok yorum sitesi ve yorum arama motoru bulunsa da  semantik özelliği ile bunları belli bir algoritma ile bir araya getiren ilk sistemi incelemekte fayda vardır.  
30 yıllık bir üniversite araştırmasına dayanan sistemi ile TrustYou, Münih (Almanya) merkezli bir şirket. TrustYou takımı 20 arama uzmanından oluşmaktadır. Semantik arama ile kullanıcılar arama motoruna "İstanbul otel, iş, kahvaltı" yazdıklarında bu kriterleri en iyi uyan ilişkili arama sonuçlarına ulaşabilmektedir. 
Aslında TrustYou semantik TrustYou teknolojisinin bir uygulama ara birimidir. Bundan dolayı sistemi (teknolojiyi) sadece bireysel kullanıcılar değil içerik siteleri de kullanabilmektedir. 
Almanya'da faaliyet gösteren, TripAdvisor'un Avrupa'daki rakibi diyebileceğimiz içerik portalı Holidaycheck de bu sistemi kullanmaktadır. Seyahat siteleri de her bir otele ait yorumları kategorilere göre daha düzenli ve daha anlamlı ayırmada bu sistemi kullanabilmektedirler.  Bu yapılandırılmış içerik sayesinde aramalar daha kaliteli ve gereksiz sonuçlardan filtrelenmiş bir şekilde kullanıcı ekranına yansımış olacaktır. Daha detaylı bir şekilde sistemi anlatacak olursam:
  • TrustYou, oteller, restoranlar ve diğer seyahat ile ilgi hizmeti sunan işletmeler için bir itibar yönetim aracıdır. 
  • TrustYou, işletmeleri sadece seyahat sitelerindeki yorumlarını değil sosyal ağlardaki (facebook, twitter gibi.) yorumlarını da gözleyerek itibarlarını yönetmelerini olanaklı kılmaktadır.
  • TrusYou 320 binden fazla otel ait yorumları TripAdvisor, Booking.com, TravelPost, Opodo gibi sitelerden ve Twitter, Facebook ve Google Bloglarından tarayarak bir araya getirmektedir. 
  • TrustYou yorumları duyarlılıklarına (olumlu, olumsuz ve nötr) ve kategorilere göre (odalar, hizmet, yiyecekler gibi) analiz etmek için semantik bir algoritma kullanmaktadır. 
 Başta da söylediğimiz gibi yorum yazılabilen ve yorumları aratan (metasearch) onlarca site olmasına karşın TrustYou semantik (anlamsal) yapısıyla Web 3.0'ün gereklerini yerine getirerek bir adım öne çıkmaktadır. Bu yapının benzerlerinin diğer içerik siteleri tarafından da kullanılmaya başlanılacağını tahmin etmek zor olmasa gerek diyebiliriz. 

Aylık % 90 kullanıcı artışı ile giderek dikkatleri üzerine çekecek olan TrustYou ülkemizde pek tanınmıyor. Aslında iç turizme yönelik anlamsal bir yorum arama motorunun oluşturulması hiç fena olmazdı?...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder