14 Haziran 2010 Pazartesi

Tripadvisor ve Facebook İşbirliği

 Tripadvisor, Facebook işbirliği ile oteller için geliştirilmiş ilk kişiselleştirilmiş tavsiye sistemini piyasaya duyurdu. Bu sistem ile kullanıcılara daha fazla yararlı olmak isteyen Tripadvisor'un temel amacı, tavsiyelerin benzer ihtiyaçları ve tercihleri olan kullanıcılar tarafından birbirlerine sunulmasını olanaklı kılmaktır. 

Tripadvisor'un uygulamaya aldığı ve Facebook'ta hali hazırda beş milyon aktif kullanıcısı (tam olarak 5,156,397 kişi) olan "Cities I’ve Visited" uygulamasıyla da çalışan sistemin kullanımı ise oldukça kolay görünüyor. 
(1) Kullanıcılar öncelikle Tripadvisor üzerinden bir destinasyon veya oteli aratıyor
(2) Sonrasında kullanıcılar Facebook Connect'i kullanarak Facebook hesaplarıyla giriş yapılıyor
 (3) Kullanıcılar destinasyon veya otel hakkında sorularını kendi duvarlarına yazabilir veya diğer kullanıcılara özel mesaj olarak gönderilebiliyor.

Kullanıcılar Facebook'taki arkadaşlarından tavsiye almak için yazdıkları sorular hem Facebook profillerinde hem de Tripadvisor sisteminde görüntülenebiliyor. Bu uygulamayla birlikte kullanıcı tavsiyelerinin veriliş biçimi de değişmiş olacaktır. Daha öncede Facebook'un Like uygulamasını ilk kullanan sitelerden biri olan Tripadvisor ile Facebook genel olarak sosyal medyayı özelde ise kullanıcı merkezli yorumları/tavsiyeleri/eleştirileri yeniden biçimlendirmektedir. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder