24 Haziran 2010 Perşembe

Neden Offline Rezervasyon?

PhoCusWright'ın Amerika merkezli yaptığı araştırmaya göre seyahat tüketicilerin offline rezervasyon yapmalarının ilk on nedeni belirlendi. 
Bir çok araştırma/rapor göstermekte ki turizm ve seyahat alanında artan bir oranla online rezervasyonlar ve satın almalar artmaktadır. Buna karşın hala eski usul offline davranış sergilen tüketicilerin sayısı ise daha fazla olduğu bilinmektedir. Peki turistik ürünü talep eden tüketicilerin offline satın almalarının nedeni nedir? Bu soruya cevap veren araştırma PhoCusWright tarafından bugün (24 Haziran 2010) yayınlandı. 

Bu rapora göre katılımcıların offline rezervasyon yapmalarındaki en büyük neden (% 33'ü) olarak kişisel hizmet istemeleri oluşturmaktadır. Bu nedeni ikinci olarak (% 21) katılımcılar telefon ettiklerinde veya acentaya gittiklerinde daha iyi fiyat alabileceklerine inanmaktadırlar. Üçüncü neden ise tüketiciler bir sorun ile karşılaştıklarında dahi iyi bir hizmet alacaklarına inanmalarıdır. Diğer oranları yukarıdaki tabloda görebilirsiniz. 

Fakat bu araştırmada ilgi çekici olan nokta -her zaman konuşulduğu gibi- online satın almaların önündeki engel olarak birinci sırada güvenliğin olmayışıdır. Bu araştırmaya göre online bilgilere güvenmeme ve online olarak kredi kartı bilgilerini vermeme nedeniyle offline alışveriş yapanların oranı sadece % 7'dir. 

Bu araştırmanın ortaya koyduğu diğer önemli bir husus ise online satış yapanların nelere daha çok dikkat etmesi gerektiğidir. Tablo tersten okunduğunda bu kolaylıkla ortaya çıkmaktadır. 

Offline rezervasyon yapanların nedenleri ortada olduğuna göre öncelikli olarak web sitelerinin dikkat etmesi gerekenler:
  1. Daha fazla kişisel hizmet sunabilmelidirler.
  2. Daha uygun fiyat vermeliler ve bunda tüketicileri ikna etmelidirler.
  3. Tüketici hizmetleri aksamadan verilmelidir. Özellikle ülkemiz için bu durumu değerlendirmemiz gerekir ise problem ile karşılaşan tüketici ilgili kişiye mail atmak yerine telefon etmeyi tercih etmektedir. Bu nedenle web sitelerinin muhakkak ulaşılabilir (ve hep meşgul olmayan) bir telefonları olmalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder