11 Haziran 2010 Cuma

Küresel Turizm Kampanyasında 10 Yıl

2009 sonlarında 10.yılını kutlayan Yeni Zelanda'nın "100 % Pure New Zealand" isimli küresel turizm pazarlama kampanyası dünyada ender örneklerden birini oluşturuyor.
1998 yılında "insanlar niye Yeni Zelanda'ya gelsinler" sorusuna cevap arayan bir kampanya olarak doğmuştu. Aslında bu soru hale geçerliliğini koruyor :) Uzun soluklu ama sürekli güncel tutulmayı başarılan bir kampanya olarak örnek alınması gereken bir çalışmadır "100 % Pure New Zealand".

Turizm hem kendi yapısı ve doğası hem de turistik ürünü tercih edenlerin yapısı ve doğası gereği hızlı değişikliklere uğramaktadır. Fakat insanların zihninde olumlu bir imaj oluşturulması ve destinasyonun itibarının korunması ise yavaş yavaş oluşmaktadır.

Bu on yıllık süre zarfında kampanyanın SARS, 11 Eylül, çevre sorunları ve küresel ekonomik krizlerine karşı ayakta durduğu da düşünülürse bu çalışmanın yakından incelenmesi gerekir diye düşünmekteyim. Özellikle destinasyon yönetimi/pazarlaması konusunda uzmanlaşmak isteyenlerin Yeni Zelanda'yı incelemeleri faydalı olacaktır.

Yeni Zelanda turizm ofisinin "100 % Pure New Zealand" kampanyasının  10.yılı için hazırladığı web sayfasına ve daha detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder